Bowls: Draws made for Bute indoor open tournament

The Isle of Bute Carpet Bowling Association's annual indoor tournament takes place at Rothesay Pavilion from March 13-22.

The Isle of Bute Carpet Bowling Association's annual indoor tournament takes place at Rothesay Pavilion from March 13-22.

0
Have your say

The draws have been announced for the Isle of Bute Carpet Bowling Association’s annual indoor open tournament at Rothesay Pavilion.

The first games will be played on Wednesday, March 15, and the prizes for both the open tournament and the Association’s regular season competitions will be presented at the end of the final night’s play, on Friday, March 22.

The draws for the early stages of the open tournament are as follows.

Gents’ singles

First round: D. Reynolds v T. Wilkinson, P. Kirkham v D. McKellar, J. Walker v D. McMurchie, G. McGuigan v T. McDonald, S. Gilchrist v T. Howat, J. Ewing v W. Glen, R. Chrystie v S. McDonald, G. Reynolds v A. Cowan, H. Reynolds v F. Baker.

Second round: D. Reynolds/T. Wilkinson v P. Kirkham/D. McKellar, J. Walker/D. McMurchie v G. McGuigan/T. McDonald, S. Gilchrist/T. Howat v J. Ewing/ W. Glen, R. Chrystie/S. McDonald v G. Reynolds/A. Cowan, H. Reynolds/F. Baker v R. Rich, J. Miller v C. Charker, H. Charker v J. Paterson, A. Ewing v B. MacKillop, D. McAlister v J. Milliken, S. Bolton v L. Elliot, J. Simpson v P.C. Thomson, H. Yeamans v J. Gilchrist, D. Zavaroni v G. Shaw, B. Ward v D. Bodys, C. Elliot v D. Craig, J. McFadyen v H. Milligan.

Ladies’ singles

First round: K. Bell v H. Wood, M. McMillan v M. Bommer, L. Tonner v W. Watters, E. McKirdy v H. Hay, R. Speirs v C. McLean, E. Barker v M. Miller, A. Sloan v B. Morrow, J. McLaughlin v M. Knowles.

Second round: K. Bell/H. Wood v M. McMillan/M. Bommer, L. Tonner/W. Watters v E. McKirdy/H. Hay, R. Speirs/C. McLean v E. Barker/M. Miller, A. Sloan/B. Morrow v J. McLaughlin/M. Knowles, L. Price v V. Westland, J. Williams v J. Reynolds, M. Murdoch v N. Reynolds, A. Connell v C. McMurchie.

Gents’ pairs

First round: P. Thomson & J. Paterson v D. McMurchie & A. Edwards, A. MacOnie & S. Gilchrist v T. Wilkinson & D. Scott, B. MacKillop & D. Craig v A. Ewing & G. Shaw, J. Ewing & W. Glen v S. McDonald & H. Charker, J. McKirdy & D. Reynolds v F. Baker & partner, A. Cowan & D. Zavaroni v D. Bodys & T. Howat, T. McDonald & J. McFadyen v G. McGuigan & J. McLean, M. Martin & J. Burke v G. Reynolds & H. Milligan, J. Gilchrist & J. Milliken v D. McKellar & D. McAlister; L. Elliot & C. Elliot v F. Hepburn & P. Haines.

Second round: P. Thomson & J. Paterson/D. McMurchie & A. Edwards v A. MacOnie & S. Gilchrist/T. Wilkinson & D. Scott, B. MacKillop & D. Craig/A. Ewing & G. Shaw v J. Ewing & W. Glen/S. McDonald & H. Charker, J. McKirdy & D. Reynolds/F. Baker & partner v A. Cowan & D. Zavaroni/D. Bodys & T. Howat, T. McDonald & J. McFadyen/G. McGuigan & J. McLean v M. Martin & J. Burke/G. Reynolds & H. Milligan, J. Gilchrist & J. Milliken/D. McKellar & D. McAlister v L. Elliot & C. Elliot/F. Hepburn & P. Haines.

Ladies’ pairs

First round: K. Bell & M. Murdoch v J. Reynolds & N. Reynolds, R. McKirdy & E. McKirdy v J. McLaughlin & H. Wood, V. Westland & R. Speirs v L. Yeamans & M. Fulton, A. Sloan & M. Knowles v L. Tonner & B. Morrow, C. McLean & L. Price v V. McCabe & E. Barker, W. Watters & partner v C. McMurchie & A. Connell, S. McLean & H. Hay v R. Bowie & M. McMillan, J. Williams & M. Miller v M. Bommer & J. Gilchrist.

Second round: K. Bell & M. Murdoch/J. Reynolds & N. Reynolds v R. McKirdy & E. McKirdy/J. McLaughlin & H. Wood, V. Westland & R. Speirs/L. Yeamans & M. Fulton v A. Sloan & M. Knowles/L. Tonner & B. Morrow, C. McLean & L. Price/V. McCabe & E. Barker v W. Watters & partner/C. McMurchie & A. Connell, S. McLean & H. Hay/R. Bowie & M. McMillan v J. Williams & M. Miller/M. Bommer & J. Gilchrist.

Mixed pairs

First round: H. Reynolds & A. Connell v J. Burke & H. Wood, D. McKellar & M. Murdoch v J. Milliken & N. Milliken, B. MacKillop & C. McLean v J. Gilchrist & J. Gilchrist, N. Reynolds & H. Charker v R. Chrystie & M. Fulton, G. Reynolds & J. Reynolds v P.C. Thomson & J. Williams, L. Price & F. Baker v J. Walker & E. Barker, J. Simpson & M. Simpson v D. McKellar & M. Murdoch, M. Martin & I. McKirdy v I. Rothney & M. Rothney, S. McDonald & J. McLaughlin v P. Barnett & A. Sloan, A. Ewing & S. McLean v K. Bell & W. Glen, J. Miller & M. Miller v F. Hepburn & M. McMillan.

Second round: H. Reynolds & A. Connell/J. Burke & H. Wood v D. McKellar & M. Murdoch/J. Milliken & N. Milliken, B. MacKillop & C. McLean/J. Gilchrist & J. Gilchrist v N. Reynolds & H. Charker/R. Chrystie & M. Fulton, G. Reynolds & J. Reynolds/P.C. Thomson & J. Williams v L. Price & F. Baker/J. Walker & E. Barker, J. Simpson & M. Simpson/D. McKellar & M. Murdoch v M. Martin & I. McKirdy/I. Rothney & M. Rothney, S. McDonald & J. McLaughlin/P. Barnett & A. Sloan v A. Ewing & S. McLean/K. Bell & W. Glen, J. Miller & M. Miller/F. Hepburn & M. McMillan v D. McMurchie & C. McMurchie, H. Yeamans & L. Yemans v T. Wilkinson & I. Morrison, A. Cowan & M. Bommer v E. McKirdy & A. Westland.

The draws can also be viewed in full at all the island’s bowling clubs, at Rothesay Pavilion and at The Buteman’s office.