Complete results from Rothesay’s horticultural show

Rothesay Horticultural Society's annual show was held on August 29 and 30.
Rothesay Horticultural Society's annual show was held on August 29 and 30.

From sweet peas to shallots and from clematis to cardigans, here are the full class results from Rothesay Horticultural Society’s 2015 annual show.

Our thanks to Dawn Collis for supplying the details - see this week’s Buteman, on sale from Thursday, September 3, for full show picture coverage.

Section 1: Floral classes

Class 1: THREE VASES SWEET PEAS: One cultivar each vase: 1st A Harley.

Class 2: ONE VASE SWEET PEAS, white or cream: 1st W Cameron.

Class 4: ONE VASE SWEET PEAS: Any other single colour: 1st Cathy McKirdy, 2nd Jan McKirdy, 3rd A Harley.

Class 5: ONE VASE SWEET PEAS: Mixed colours 1st N Dougall, 2nd W Cameron, 3rd A Harley.

Class 6: ONE SPECIMEN BLOOM HYBRID TEA ROSE: 1st S Cowan, 2nd S&J Robertson, 3rd S&J Robertson.

Class 7: ONE VASE OF THREE HYBRID TEA ROSES: 1st S&J Robertson, 2nd S&J Robertson.

Class 8: ONE VASE MINIATURE OR PATIO ROSES: 1st S Smith.

Class 9: ONE VASE OLD FASHIONED ROSES: 1st A Harley, 2nd S Bainbridge, 3rd A Harley.

Class 10: ONE VASE POLYANTHA or FLORIBUNDA ROSES: 1st S Smith, 2nd S Cowan, 3rd S Smith.

Class 11: SIX BLOOMS PANSIES: 1st M McDonald, 2nd M Webster.

Class 12: SIX BLOOMS VIOLAS: 1st Elizabeth McKirdy, 2nd S Smith, 3rd M Webster.

Class 13: ONE BLOOM DOUBLE BEGONIA: 1st W Cameron, 2nd Lorna Campbell.

Class 14: ONE VASE HERBACEOUS FLOWERS: 1st Elizabeth McKirdy, 2nd S Smith, 3rd Frances Adam.

Class 15: ONE VASE of FLOWERS from the SUMMER BORDER: 1st C A Frankland, 2nd J McKenzie, 3rd Elizabeth McKirdy.

Class 16: THREE VASES ANNUALS: 1st S Smith.

Class 17: ONE VASE ANNUALS: 1st S Smith, 2nd N Dougall.

Class 18: ONE VASE CARNATIONS OR PINKS: 1st S Smith, 2nd S Bainbridge.

Class 19: ONE VASE ANTIRRHINUM: 1st S Smith, 2nd N Dougall, 3rd M Kirkwood.

Class 20: ONE VASE LILIES: Mixed. 1st Mark Crawford.

Class 21: ONE VASE LILIES: One cultivar: 1st Lorna Campbell, 2nd C A Frankland, 3rd T S Rae.

Class 22: ONE VASE MARIGOLDS: 1st I Rich, 2nd S Smith.

Class 25: ONE VASE LARGE FLOWERING GLADIOLI: One cultivar: 1st S Bainbridge, 2nd N Dougall.

Class 26: ONE VASE FLOWERING GLADIOLI: One spike: 1st N Dougall, 2nd S Bainbridge.

Class 27: ONE VASE FLOWERING GLADIOLI: Mixed: 1st N Dougall, 2nd N Dougall.

Class 28: ONE VASE FLOWERING GLADIOLI: One spike: 1st N Dougall, 2nd N Dougall, 3rd Lorna Campbell.

Class 30: ONE SMALL VASE OF NASTURTIUMS: 1st S&J Robertson, 2nd N Dougall, 3rd S Smith.

Class 31: ONE VASE THREE SPRAYS FLOWERING SHRUB, One variety: 1st N Dougall, 2nd R Connard, 3rd S Smith.

Class 32: ONE VASE THREE SPRAYS FLOWERING SHRUB, Different varieties: 1st S Smith, 2nd N Dougall, 3rd Frances Adam.

Class 33: ONE VASE THREE SPRAYS FOLIAGE SHRUBS, Different varieties: 1st S Smith, 2nd Frances Adam, 3rd Lorna Campbell.

Class 34: CLEMATIS: 1st S Smith, 2nd Elizabeth McKirdy, 3rd M Webster.

Class 35: A SINGLE FLOWERING STEM to be judged for its perfume: 1st A Harley, 2nd Mark Crawford, 3rd Lorna Campbell.

Class 36: HYDRANGEAS: 1st Lorna Campbell, 2nd R Connard, 3rd A Harley.

Class 37: DAHLIAS, any three stems: 1st I Rich, 2nd T S Rae, 3rd S Bainbridge.

Class 38: LARGEST HEAD SUNFLOWER: 1st S Bainbridge.

Section 3: Dalhias

Class 57: THREE VASES CUT FLOWER DAHLIAS: 1st T S Rae, 2nd T S Rae.

Class 58: ONE VASE MEDIUM CACTUS OR SEMI CACTUS DAHLIAS: 1st W Cameron, 2nd W Cameron.

Class 61: ONE VASE SMALL CACTUS OR SMALL SEMI CACTUS DAHLIAS: 1st W Cameron.

Class 62: ONE VASE WATERLILY DAHLIAS: 1st T S Rae, 2nd T S Rae, 3rd Mark McCormack.

Class 63: ONE VASE POMPON DAHLIAS: 1st W Cameron, 2nd W Cameron, 3rd Mark McCormack.

Class 64: ONE VASE SMALL BALL DAHLIAS: 1st T S Rae.

Class 65: ONE VASE MINIATURE BALL DAHLIAS: 1st Mark McCormack, 2nd W Cameron, 3rd W Cameron.

Class 68: ONE SPECIMEN DAHLIA: 1st Mark McCormack, 2nd Mark McCormack, 3rd Mark McCormack.

Section 4: Floral Art

Class 70: A FINE ROMANCE: 1st Ella Crawford, 2nd Beck Reid, 3rd Margaret-Rose Lyle.

Class 71: NIGHT AT THE MOVIES: 1st Mark Crawford, 2nd Beck Reid, 3rd Margaret-Rose Lyle.

Class 72: DELIGHT IN SIMPLE THINGS: 1st Jenny Toop, 2nd Amy Toop, 3rd Marjorie Matthews.

Class 73: SURPRISES COME IN SMALL PACKAGES: 1st Mark Crawford, 2nd Ella Crawford, 3rd Elizabeth McKirdy.

Class 74: A WINTER’S TALE: 1st Mark Crawford, 2nd Ella Crawford, 3rd Vera McCabe.

Class 75: BLOOMING WONDERFUL: 1st Mark Crawford, 2nd Ella Crawford, 3rd Beck Reid.

Class 76: FLOWERLESS BEAUTY: 1st Ella Crawford, 2nd Margaret-Rose Lyle, 3rd Mark Crawford.

Class 77: COCKTAIL TIME: 1st Mark Crawford, 2nd Margaret-Rose Lyle.

Class 78: GARDENER’S DELIGHT: 1st Mark Crawford, 2nd Margaret-Rose Lyle, 3rd Vera McCabe.

Class 79: WEDDING BELLS: 1st Ella Crawford, 2nd Beck Reid, 3rd Mark Crawford.

Section 5: Pot plants

Class 80: ONE SMALL CACTUS: 1st Mark McCormack, 2nd Mark McCormack, 3rd Isabel Smith.

Class 81: ONE POT CACTUS: 1st Mark McCormack, 2nd Mark McCormack.

Class 82: ONE POT SUCCULENT: 1st C A Frankland, 2nd Mark McCormack, 3rd Mark McCormack.

Class 83: ONE COLEUS: 1st Mark McCormack.

Class 84 ONE FERN: 1st Mark McCormack.

Class 85: ONE TUBEROUS BEGONIA in bloom: 1st W Cameron, 2nd W Cameron, 3rd Beck Reid.

Class 86: ONE FIBROUS ROOTED BEGONIA: 1st S Smith, 2nd Mark McCormack, 3rd Mark McCormack.

Class 87: ONE PELARGONIUM in bloom: st Linda Mellor, 2nd S Bainbridge, 3rd Linda Mellor.

Class 88: ONE REGAL PELARGONIUM in bloom: 1st Linda Mellor.

Class 89: ONE SCENTED GERANIUM: 1st Mark McCormack, 2nd Mark McCormack, 3rd A Harley.

Class 90: ONE ORCHID: 1st S Cowan, 2nd Anne Cassidy, 3rd Anne Cassidy.

Class 91: ONE POT ANNUALS: 1st S Smith, 2nd Mark McCormack, 3rd Mark McCormack.

Class 93: ONE POT SUMMER BULBS: 1st M Hill.

Class 95: ONE POT STREPTOCARPUS: 1st S Cowan, 2nd Mark McCormack.

Class 97: ONE BONSAI: 1st June McKenzie, 2nd June McKenzie, 3rd June McKenzie.

Class 98: ONE POT FOLIAGE: 1st Mark McCormack, 2nd Mark McCormack, 3rd Mark McCormack.

Class 99: ONE POT PLANT, Flowering: 1st N Dougall, 2nd S Smith, 3rd Mark Crawford.

Section 6: Fuchsias

Class 100: ONE POT FUCHSIA FOLIAGE: 1st Mark McCormack, 2nd Isabel Smith, 3rd I Rich

Class 102: ONE FUCHSIA, Single: 1st Mark McCormack, 2nd M MacDonald, 3rd Mark McCormack.

Class 103: ONE FUCHSIA, Double: 1st Mark McCormack, 2nd June McKenzie, 3rd Mark McCormack.

Class 104: ONE FUCHSIA, Single, any pot size: 1st I Rich, 2nd Isabel Smith.

Class 105: ONE FUCHSIA, Double: Any pot size: 1st Linda Mellor, 2nd I Rich, 3rd Linda Mellor.

Class 106: HANGING BASKET COMPETITION: 1st Beck Reid, 2nd C A Frankland, 3rd C A Frankland.

Class 107: LARGE PLANTER: 1st S Smith, 2nd Beck Reid, 3rd Sue Dennis.

Class 108: SMALL PLANTER: 1st Beck Reid 2nd S Smith, 3rd S Smith.

Class 109: TOP VASE: 1st T S Rae, 2nd Mark Crawford, 3rd Val Cosway.

Section 7: Fruit and tomatoes

Class 110: ONE TRUSS CHERRY TOMATOES: 1st Rothesay Primary.

Class 111: ONE TRUSS TOMATOES: 1st Marjorie Matthews, 2nd W Cameron, 3rd Jan McKirdy.

Class 112: SIX TOMATOES Red: 1st W Cameron, 2nd Cathy McKirdy, 3rd Jan McKirdy.

Class 113: SIX TOMATOES Yellow: 1st Cathy McKirdy, 2nd Rothesay Primary, 3rd Jan McKirdy.

Class 114: ONE BUNCH GRAPES: 1st Rothesay Primary.

Class 116: FIVE APPLES Dessert: 1st Rothesay Primary, 2nd Billy Adam, 3rd Billy Adam.

Class 117: FIVE APPLES Cooking: 1st Jim Gordon, 2nd Jim Gordon, 3rd Jim Gordon.

Class 118: FIVE PEARS: 1st Rothesay Primary

Class 119: FIVE FRUITS One variety, not included elsewhere in Section: 1st Rothesay Primary, 2nd S Smith, 3rd S Bainbridge.

Section 8 - Vegetables

Class 120: COLLECTION OF VEGETABLES: 1st S&J Robertson.

Class 121: COLLECTION OF VEGETABLES FOR A SALAD BOWL: 1st Rothesay Primary, 2nd S&J Robertson, 3rd S Bainbridge.

Class 122: COLLECTION OF ANY THREE VEGETABLES: 1st Mark McCormack, 2nd Mark McCormack, 3rd S&J Robertson.

Class 123: THREE ONIONS, Quality, grown from seeds: 1st S&J Robertson, 2nd S&J Robertson.

Class 124: THREE ONIONS, Weight: 1st S&J Robertson, 2nd S Bainbridge, 3rd N McKirdy.

Class 125: THREE ONIONS Quality, grown from sets: 1st N McKirdy, 2nd S&J Robertson 3rd S Bainbridge.

Class 126: THREE LEEKS, Exhibition: 1st Mark McCormack.

Class 127: THREE LEEKS, Pot: 1st Mark McCormack.

Class 128: THREE LEEKS, Culinary: 1st Mark McCormack, 2nd S&J Robertson, 3rd S&J Robertson.

Class 129: THREE BEETROOT: 1st H Robertson, 2nd S&J Robertson.

Class 130: THREE LONG CARROTS: 1st Rothesay Primary.

Class 131: THREE STUMP ROOTED CARROTS: 1st Mark McCormack, 2nd Mark McCormack.

Class 132: TWO HEADS CELERY: 1st Mark McCormack.

Class 134: TWO TURNIPS: 1st H Robertson.

Class 135: ONE CAULIFLOWER: 1st S Bainbridge.

Class 136: ONE CABBAGE, pointed variety: 1st Mark McCormack, 2nd S&J Robertson, 3rd S&J Robertson.

Class 137: ONE CABBAGE, drumhead variety: 1st S Bainbridge, 2nd F McCabe.

Class 139: TWO GARDEN SWEDES: 1st H Robertson.

Class 140: SIX PODS BROAD BEANS: 1st S&J Robertson, 2nd Rothesay Primary, 3rd Mark McCormack.

Class 142: SIX PODS RUNNER BEANS: 1st N McKirdy, 2nd Rothesay Primary.

Class 143: SIX PODS PEAS: 1st S Cowan, 2nd Cathy McKirdy, 3rd Rothesay Primary.

Class 144: ONE VEGETABLE MARROW Quality (culinary) not to exceed 30cm: 1st Mark McCormack, 2nd Mark McCormack.

Class 145: ONE VEGETABLE MARROW Quality any length: 1st F McCabe, 2nd S Bainbridge.

Class 147: TWO CUCUMBERS: 1st Marjorie Matthews, 2nd S Bainbridge.

Class 148: TWO COURGETTES: 1st N Dougall, 2nd Jan McKirdy, 3rd Cathy McKirdy.

Class 149: FIVE POTATOES: 1st Mark McCormack, 2nd Mark McCormack, 3rd Mark McCormack.

Class 150: COLLECTION OF POTATOES: 1st Mark McCormack, 2nd Mark McCormack, 3rd Mark McCormack.

Class 151: TWO LETTUCE: 1st Cathy McKirdy.

Class 152: SIX SHALLOTS: 1st Mark McCormack, 2nd Mark McCormack, 3rd S&J Robertson.

Class 152a: FIVE STALKS RHUBARB: 1st Rothesay Primary, 2nd N Dougall, 3rd H Robertson.

Class 153: TWO of ANY OTHER VEGETABLE: 1st S Bainbridge, 2nd Cathy McKirdy.

Class 154: ONE POT HERBS: 1st Linda Mellor, 2nd Billy Adam, 3rd Mark McCormack.

Class 155: THREE POTS HERBS: 1st Billy Adam.

Class 156: ONE MEDICINAL PLANT: 1st Mark McCormack.

SECTION 9 HANDICRAFTS

Class 157: BABY CARDIGAN: 1st Angela Scott, 2nd Elizabeth McKirdy, 3rd Angela Scott.

Class 158: PAIR OF BABY BOOTEES: 1st Angela Scott, 2nd Frances Adam, 3rd Elizabeth McKirdy.

Class 159: DOLL’S PRAM COVER SET Crochet: 1st Elizabeth McKirdy.

Class 160: TEA COSY any medium: 1st Sue Dennis, 2nd Sue Dennis, 3rd Margaret Williams.

Class 161: SHOPPING BAG any medium: 1st Lindsay Rodger, 2nd Frances Adam, 3rd Margaret Williams.

Class 162: ANY ITEM USING PAPER/CARD: 1st Frances Adam, 2nd Margaret Williams, 3rd Frances Adam.

Class 163: HAND EMBROIDERED PIECE: 1st Margaret Williams.

Class 165: ITEM OF CHILDREN’S CLOTHING SEWN: 1st Lindsay Rodger, 2nd Lindsay Rodger, 3rd Lindsay Rodger.

Class 166: ANY ARTICLE IN 3 PLY WOOL: 1st Angela Scott, 2nd Angela Scott, 3rd Angela Scott.

Class 167: ANY ITEM USING BEADS: 1st Isabel Sharp, 2nd Jessie Gardner, 3rd Gladys Tayler.

Class 168: Knitted TEDDY (CHILD SAFE):1st Gladys Tayler, 2nd Frances Adam, 3rd Gladys Tayler.

Class 169: ANY ARTICLE in a craft not included elsewhere in Section: 1st Elizabeth Norris Smith, 2nd Jessie Gardner, 3rd Sue Dennis.

Class 170: ANY ARTICLE IN TAPESTRY: 1st Margaret Williams, 2nd Margaret Williams, 3rd Margaret Williams.

Class 171: TEALIGHT HOLDER: 1st Margaret Williams, 2nd Elizabeth McKirdy, 3rd Margaret Williams.

Class 172: ANY ITEM OF SUGARCRAFT: 1st Jean Muir, 2nd Margaret Williams, 3rd Jean Muir.

Class 173: ANY ITEM IN PATCHWORK: 1st Jessie Gardner, 2nd Margaret Williams, 3rd Frances Adam.

Class 174: HAND MADE WEDDING CARD: 1st Margaret Williams, 2nd Jean Muir, 3rd Sue Dennis.

Class 175: HAND MADE CANDLE: 1st Margaret Williams, 2nd Margaret Williams 3rd Margaret Williams.

SECTION 10 PHOTOGRAPHY & ART

Class 176: ONE PAINTING – WATERCOLOURS: 1st Clive Cosway, 2nd Irene Hotchkiss, 3rd June McKenzie.

Class 177: ONE PAINTING IN ACRYLICS: 1st Jessie Gardner, 2nd Gladys Tayler, 3rd Martin Deighan.

Class 178: ONE PICTURE – ANY OTHER MEDIUM: 1st Ann Cassidy, 2nd Sue Dennis, 3rd Elizabeth McKirdy.

Class 179: AMATEUR PHOTOGRAPHY On Holiday: 1st Sue Dennis, 2nd Lorna Campbell, 3rd Angela Scott.

Class 180: AMATEUR PHOTOGRAPHY Close up: 1st June McKenzie, 2nd Jenny Toop, 3rd I Morrison.

Class 181: ONE PAINTING/PHOTO OF A STEAM ENGINE: 1st Angela Scott, 2nd Gladys Tayler, 3rd John Dennis.

SECTION 11 BAKING & PRESERVES

Class 182: CHERRY CAKE: 1st Elizabeth McKirdy, 2nd P Jackson.

Class 183: TWO EIFFEL TOWER CAKES: 1st Margaret Williams, 2nd Margaret Williams, 3rd Margaret Williams.

Class 184: VICTORIA SPONGE CAKE: 1st P Jackson, 2nd Margaret Williams.

Class 185: TWO PARADISE SLICES: 1st Margaret Williams, 2nd Margaret Williams, 3rd Margaret Williams.

Class 187: TWO CARAMEL SHORTBREAD SLICES: 1st Margaret Williams, 2nd Margaret Williams, 3rd Margaret Williams.

Class 188: BREADMAKER BREAD: 1st June McKenzie.

Class 189: SUNDRIED TOMATO BREAD: 1st K Moore, 2nd Margaret Williams, 3rd Margaret Williams.

Class 190: ONE TEA LOAF: 1st P Jackson, 2nd Margaret Williams, 3rd Margaret Williams.

Class 191: ONE JAR PICKLED ONIONS 1st Sue Dennis, 2nd Margaret Williams, 3rd Margaret Williams.

Class 192: ONE JAR PICCALLILI: 1st Sue Dennis, 2nd Margaret Williams, 3rd Margaret Williams.

Class 193: ONE JAR of WHISKY MARMALADE: 1st Margaret Williams, 2nd Margaret Williams, 3rd I Morrison.

Class 194: ONE JAR of BRAMBLE JELLY: 1st Margaret Williams, 2nd Margaret Williams, 3rd Margaret Williams.

Class 195: QUARTER POUND TABLET 1st I Morrison, 2nd Elizabeth McKirdy 3rd Margaret Williams.

Class 196: FOUR POP CAKES: 1st J Muir, 2nd Margaret Williams, 3rd Margaret Williams.

Class 198: TWO SAUSAGE ROLLS 1st Margaret Williams, 2nd Margaret Williams, 3rd Margaret Williams.

SECTION 12 WINE

Class 206: BOTTLE WHITE WINE: 1st Margaret Williams, 2nd Margaret Williams, 3rd Margaret Williams.

Class 207: BOTTLE RED WINE: 1st Margaret Williams, 2nd Margaret Williams, 3rd Margaret Williams.

Class 208: BOTTLE OF FRUIT WINE: 1st Margaret Williams, 2nd Margaret Williams, 3rd Margaret Williams.

Class 208a: BOTTLE OF FORTIFIED WINE: 1st Frank McCabe.

Class 209: HALF BOTTLE OF SLOE GIN: 1st Lorna Campbell, 2nd Robert McKirdy, 3rd Susan Robertson.

Class 210: HALF BOTTLE ANY OTHER LIQUEUR : 1st Frank McCabe, 2nd Sue Dennis, 3rd Ian Morrison.

Class 211: BOTTLE FRUIT CORDIAL: 1st Sue Dennis.

SECTION 13 NOVICE CLASSES

Class 212: ONE VASE DAHLIAS: 1st Irene Morrison.

Class 213: ONE VASE GLADIOLI: 1st Roger Connard.

Class 215: FLORAL ARRANGEMENT: 1st Isabel Smith.

SECTION 14 TEENAGER CLASSES

Class 224: DESIGN A TATTOO: 1st Lewis Tharme, 2nd David Rudd.

Class 225: CD COVER: 1st Callum Tharme, 2nd David Rudd.

SECTION 15 OLDER CHILDREN

Class 227: PAINTED JAM JAR WITH TEALIGHT: 1st Chloe Lilley, 2nd Jessica Timms, 3rd Elena McMillan.

Class 228: KEY RING: 1st Chloe Lilley,2nd Louise Lowrie, 3rd Ronnie McMillan.

Class 229: POT OF ANNUALS in flower: 1st Ronnie McMillan, 2nd Elena McMillan, 3rd Jessica Timms.

Class 230: DECORATED PLANT POT: 1st Jessica Timms, 2nd Chloe Lilley, 3rd Louise Lowrie.

Class 231: HEDGEHOG made from pine cones: 1st Chloe Lilley, 2nd Ronnie McMillan, 3rd Jessica Timms.

Class 232: DRAWING or PAINTING of the Highland Games: 1st Elena McMillan, 2nd Alison McDermott, 3rd Louise Lowrie.

Class 233: CHRISTMAS CRACKER: 1st Elena McMillan, 2nd Chloe Lilley, 3rd Alison McDermott.

Class 234: CHRISTMAS CARD: 1st Jessica Timms, 2nd Chloe Lilley, 3rd Louise Lowrie.

Class 235: BOOKMARK FOR CALUM’S CABIN: 1st Elena McMillan, 2nd Elena McMillan, 3rd Ronnie McMillan.

SECTION 16 YOUNGER CHILDREN

Class 236: DECORATED AND DRESSED EGG: 1st Emma Rooney.

Class 237: SHELL NECKLACE: 1st Anna Mochrie, 2nd Emma Rooney, 3rd Eva Connelly.

Class 238: FLOWER ARRANGEMENT in a tea cup: 1st Sophie Hooper, 2nd Eva Connelly.

Class 240: COLLAGE OF SEEDS: 1st Anna Mochrie, 2nd Eva Connelly.

Class 241: HEDGEHOG MADE FROM FRUIT AND/OR VEGETABLE: 1st Emma Rooney, 2nd Anna Mochrie, 3rd Eva Connelly.

Class 242: PAINTING/DRAWING OF A VEGETABLE: 1st Emma Rooney, 2nd Anna Mochrie, 3rd Eva Connelly.

Class 243: MARSHMALLOW KEBAB: 1st Emma Rooney, 2nd Anna Mochrie, 3rd Emma Rooney.

Class 244: BIRD FEEDER: 1st Emma Rooney.

Class 245: BOOKMARK: 1st Anna Mochrie, 2nd Anna Mochrie, 3rd Emma Rooney.

SECTION 17 PRE-SCHOOL

Class 246: COLLAGE ON A PAPER PLATE(2 years or under): 1st Ashley Laird, 2nd Tobias Dadd, 3rd Georgia Dadd.

Class 247: PASTA NECKLACE (3-4 year old): 1st Lily-Mae Rooney, 2nd Lily-Mae Rooney, 3rd Lucy Mochrie.