Full results of Bute Highland Dance Festival

This year’s Bute Highland Dance Festival was a huge success, with competitors travelling the length and breadth of the country to take part.

For full coverage of this year’s event, see this week’s Buteman - on sale now.

If you’d like to order any colour prints - available in A5 and A4, £3 and £6 respectively - pop into The Buteman office at 5 Victoria Street, Rothesay, Isle of Bute, or contact us on (01700) 502931.

Full results as follows:

Primary – 4 years

Pas de basque – 1 Darsi McIntyre; 2 Mollie Connell, Port Glasgow; 3 Renee Johnstone, Erskine; 4 Eilidh McTaggart, Rothesay

Pas de basque & high cuts – 1 Darsi McIntyre; Mollie Connell; Renee Johnstone; 4 Eilidh McTaggart

Primary – 5 years

Pas de basque – 1 Chloe Arkley, Greenock; 2 Megan McCormack, Rothesay; 3 Sophie McLachlan, Bute; 4 Christina Linden, Erskine; 5 Iona Poppy Baxter, Rothesay; 6 Freia Finlayson-Spencer, Rothesay; 7 Nathan Muir, Paisley

Pas de basque & high cuts – 1 Chloe Arkley; 2 Sophie McLachlan; 3 Megan McCormack; 4 Christina Linden; 5 Iona Poppy Baxter; 6 Freia Finlayson-Spencer, Rothesay; 7 Nathan Muir

Highland fling – 1 Chloe Arkley

Swords – 1 Chloe Arkley

Primary – 6 years

Pas de basque – 1 Nicole Kean, Dumbarton; 2 Eva Grace Kell, Rothesay; 3 Poppi Weatherson, Port Glasgow; 4 Maddison Porteous, Greenock; 5 Maddison Grace Clamp, Greenock; 6 Robyn Shaw, Rothesay; 7 Eve Muir, Paisley; 8 Carli Lauffer, Dunoon; 9 Jessica McAlister, Rothesay; 10 Erin Speirs, Rothesay; 11 Kayleen A. Rutherford, Rothesay

Pas de basque & high cuts – 1 Nicole Kean; 2 Poppi Weatherson; 3 Eva Grace Kell; 4 Eve Muir; 5 Jessica McAlister; 6 Maddison Porteous; 7 Erin Speirs; 8 Robyn Shaw; 9 Carli Lauffer; 10 Maddison Grace Clamp

Highland fling – 1 Nicole Kean; 2 Poppi Weatherson; 3 Eva Grace Kell; 4 Maddison Porteous; 5 Eve Muir; 6 Maddison Grace Clamp; 7 Robyn Shaw; 8 Carli Lauffer

Swords – 1 Nicole Kean; 2 Poppi Weatherson; Eva Grace Kell; 4 Eve Muir

Beginners – 8 years and under

Highland fling – 1 Sarah Harrison, Greenock; 2 Paige Holland, Kilmarnock; 3 Kiera L. Rutherford, Rothesay; 4 Abbie Jane Clarkson, Greenock; 5= Rebecca Jess, Greenock & Hannah R. Gardiner, Greenock

Swords – 1 Megan Inglis, Inverkip; 2 Rebecca Jess; 3 Sarah Harrison; 4 Lucie Smith, Ardrossan; 5 Rebecca Jess; 6 Abbie Jane Clarkson

Sean Truibhas – 1 Abbie Jane Clarkson; 2 Megan Inglis; 3 Paige Holland; 4 Lucie Smith; 5 Rebecca Jess; 6 Hannah R. Gardiner

Hullachan – 1 Abbie Jane Clarkson; 2 Sarah Harrison; 3 Rebecca Jess; 4= Lucie Smith & Megan Inglis; 6 Kiera L. Rutherford

Flora MacDonald – 1 Abbie Jane Clarkson; 2 Sarah Harrison; 3 Hannah R. Gardiner; 4 Paige Holland; 5 Megan Inglis; 6 Katie Houston

Scottish lilt – 1 Megan Inglis; 2 Paige Holland; 3 Abbie Jane Clarkson; 4 Brody Nelson, Sanquhar; 5 Rebecca Jess; 6 Lucie Smith

Special fling – 1 Sarah Harrison; 2 Megan Inglis; 3 Lucie Smith; 4 Rebecca Jess; 5 Paige Holland; 6 Abbie Jane Clarkson

Winner of Bute Highland Dance Festival Trophy – Abbie Jane Clarkson, Greenock

Beginners – 9 and 10 years

Highland fling – 1 Orla Eilish Ferguson, Rothesay; 2 Heronika Kosmider, Rothesay; 3 Blane Colman, Rothesay; 4 Nadia Jedrol, Rothesay; 5 Isla Molly Crawford, Bute; 6 Ashley Brown, Rothesay

Swords – 1 Orla Eilish Ferguson; 2 Nadia Jedrol; 3 Blane Colman; 4 Neronika Kosmider

Sean Truibhas – 1 Joanne Kerr, Ayr; 2 Orla Eilish Ferguson; 3 Blane Colman; 4 Heronika Kosmider

Hullachan – 1 Orla Eilish Ferguson; 2 Joanne Kerr; 3 Nadia Jedrol; 4 Blane Colman

Flora MacDonald – 1 Blane Colman; 2 Orla Eilish Ferguson; 3 Joanne Kerr; 4 Isla Molly Crawford

Scottish lilt – 1 Joanne Kerr

Special fling – 1 Heronika Kosmider; 2 Joanne Kerr; 3 Blane Colman; 4 Orla Eilish Ferguson; 5 Nadia Jedrol; 6 Isla Molly Crawford

Winner of the Anne McIlroy Trophy – Orla Eilish Ferguson, Rothesay

Beginners – 11 years and over

Highland fling – 1 Nicola McClymont, Bute; 2 Alison MacCallum, Rothesay; 3 Jennifer Murray, Rothesay; 4 Ashley Chrystie, Rothesay

Swords – 1 Nicola McClymont, 2 Jennifer Murray

Sean Truibhas – 1 Nicola McClymont; 2 Alison MacCallum

Hullachan – 1 Nicola McClymont; 2 Ashley Chrystie

Flora MacDonald – 1 Nicola McClymont; 2 Jennifer Murray

Scottish lilt – 1 Nicola McClymont; 2 Ashley Chrystie

Special fling – 1 Ashley Chrystie; Nicola McClymont; 3 Jennifer Murray; 4 Alison MacCallum

Winner of the Major Nessie Thomson Trophy – Nicola McClymont, Bute

Novice – 10 years and under

Highland fling – 1 Morven H. Laycock, Dunoon; 2 Elena McMillan, Rothesay; 3 Isla Joan Flint, Helensburgh; 4 Heather-Mai Mackay, Rothesay; 5 Laura McFarlane, Greenock; 6 Caitlin Rose McCall, Helensburgh

Swords – 1 Isla Joan Flint; 2 Morven H. Laycock; 3 Amy Armstrong, Rothesay; 4 Kadie-Leigh Jenkins, Rothesay; 5 Caitlin Rose McCall; 6 Careen Jane Morrison, Rothesay

Sean Truibhas – 1 Laura McFarlane; 2= Isla Joan Flint & Morven H. Laycock; 4 Heather-Mai Mackay; 5 Lauryn Raeside, Dumbarton; 6 Charli E. R. McFerren, Greenock

Hullachan – 1 Isla Joan Flint; 2 Morven H. Laycock; 3 Lily Garthwaite, Helensburgh; 4 Heather-Mai Mackay; 5 Charli E. R. McFerren; 6 Amy Armstrong

Flora MacDonald – 1 Isla Joan Flint; 2 Laura Mc Farlane; 3 Morven H. Laycock; 4 Amy Armstrong; 5 Kadie-Leigh Jenkins; 6 Lauryn Raeside, Dumbarton

Scottish lilt – Isla Joan Flint; 2 Morven H. Laycock; 3 Laura McFarlane; 4 Kadie-Leigh Jenkins; 5 Lily Garthwaite; 6 Careen Jane Morrison

Special fling – 1 Lauryn Raeside; 2 Morven H. Laycock; 3 Careen Jane Morrison; 4 Isla Joan Flint; 5 Kadie-Leigh Jenkins; 6 Laura McFarlane

Winner of the Sheila’s Cottage Trophy – Isla Joan Flint, Helensburgh

Novice – 11 years and over

Highland fling – 1 Jodie Cowan, Renfrew; 2 Hanah Jenkins; 3 Kiera Seath; 4 Jenna Reid, bute; 5 Molly Doyle, Bute

Swords – 1 Kiera Seath; 2 Jodie Cowan

Sean Truibhas – Molly Doyle, Bute; 2 Jodie Cowan

Hullachan – 1 Jodie Cowan; 2 Hannah Jenkins

Flora MacDonald – 1 Jodie Cowan; 2 Molly Doyle

Scottish lilt – 1 Hannah Jenkins; 2 Kiera Seath

Special fling – 1 Jodie Cowan; 2 Hannah Jenkins; 3 Kiera Seath; 4 Molly Doyle; 5 Jenna Reid

Winner of the Isle of Bute Dance Festival Shield – Jodie Cowan, Renfrew

Intermediate – 10 years and under (Highland)

Highland fling – 1 Carly Boyle, Greenock; 2 Kaydi McKinley Burns, Houston; 3 Alisha Flauger-Loganathan, Stewarton; 4 Nadia Smith, Greenock

Swords – 1 Leah Cameron, Greenock; 2 Nadia Smith, Greenock; 3 Kaydi McKinley Burns; 4 Capri Talacchia, Greenock

Sean Truibhas – 1 Nadia Smith; 2 Leah Cameron; 3 Carly Boyle; 4 Kaydi McKinley Burns

Hullachan – 1 Kaydi McKinley Burns; 2 Alanis Mia Morrison, Rothesay; 3 Nadia Smith; 4 Alisa Flauger-Loganathan

Joint winners of the Isle of Bute Dance Festival Salver – Nadia Smith, Greenock & Kaydi McKinley Burns, Houston

Intermediate – 10 years and under (National)

Flora MacDonald – 1 Nadia Smith; 2 Leah Cameron; 3 Alisha Flauger-Loganathan; 4 Capri Talacchia

Scottish lilt – 1 Carly Boyle; 2 Kaydi McKinley Burns; 3 Capri Talacchia; 4 Alanis Mia Morrison

Hornpipe – 1 Kaydi McKinley Burns; 2 Alanis Mia Morrison; 3 Carly Boyle

Irish Jig – 1 Kaydi McKinley Burns; 2 Alanis Mia Morrison; 3 Leah Cameron; 3 Nadia Smith

Winner of the Goldcart Shield – Kaydi McKinley Burns, Houston

Intermediate – 11 years and over (Highland)

Highland fling – 1 Sheryl Mitchell, Greenock; 2 Katrina Lowther, Helensburgh; 3 Eilidh Milne, Johnstone; 4 Jodie Waite

Swords – 1 Eilidh Milne, Johnstone; 2 Iona McKinlay, Campbeltown; 3 Jodie Waite; 4 Katrina Lowther

Sean Truibhas – 1 Eilidh Milne; 2 Jodie Waite; 3 Iona McKinlay; 4 Sheryl Mitchell

Hullachan – 1 Eilidh Milne; 2 Sheryl Mitchell; 3 Iona McKinlay; 4 Jodie Waite

Winner of the Anne McIlroy School of Dance Trophy – Eilidh Milne, Johnstone

Intermediate – 11 years and over (National)

Flora MacDonald – 1 Eilidh Milne; 2 Jodie Waite; 3 Eilidh Fisher, Rothesay; 4 Katrina Lowther

Scottish lilt – 1 Sheryl Mitchell; 2 Jodie Waite; 3 Chelsie Cross, Helensburgh; 4 Eilidh Milne

Sailor’s Hornpipe – 1 Katrin McNaught, Stewarton; 2 Eilidh Fisher; 3 Chelsie Cross

Irish Jig – 1 Eilidh Milne; 2 Iona McKinlay; 3 Katrina Lowther; 4 Chelsie Cross

Winner of the Goldcart Shield – Eilidh Milne, Johnstone

Premier – 10 years and under (Highland)

Highland fling – 1 Sarah Adamson, Motherwell; 2 Lisa McGillivray, Dunoon; 3 Amy Loughlin, Erskine

Swords – 1 Lauren Young, Greenock; 2 Lisa McGillivray; 3 Sarah Adamson

Sean Truibhas – 1 Sarah Adamson; 2 Lauren Young; 3 Lisa McGillivray

Hullachan – 1 Sarah Adamson; 2 Lisa McGillivray; 3 Amy Loughlin

Winner of The Bute Shield – Sarah Adamson, Motherwell

Premier – 10 years and under (National)

Scottish lilt – 1 Sarah Adamson; 2 Lauren Young; 3 Amy Loughlin

Blue bonnets – 1 Sarah Adamson; 2 Amy Loughlin; 3 Lisa McGillivray

Sailor’s Hornpipe – 1 Sarah Adamson; 2 Lisa McGillivray; 3 Lauren Young

Irish Jig – 1 Sarah Adamson; 2 Lauren Young; 3 Amy Loughlin

Winner of the Davidson Family Shield – Sarah Adamson

Premier – 12 years and under (Highland)

Highland fling – 1 Libby Jaine Maclean, Blairmore; 2 Mollie Anderson, Sanquhar; 3 Colette Black, Paisley; 4 Lauren McKenzie, Renfrew; 5 Katie Erin Mabert, Dunoon; 6 Shannon Gray, Gourock

Swords – 1 Shannon Gray; 2 Lauren McKenzie; 3 Libby Jaine Maclean; 4 Holly Shearer; 5 Mollie Anderson; Mya Templeton, Kilbirnie

Sean Truibhas – 1 Lauren McKenzie; 2 Abbie Divers, Houston; 3 Shannon Gray; 4 Holly Shearer; 5 C olette Black, Paisley; 6 Libby Jaine Maclean

Hullachan – 1 Holly Shearer; 2 Colette Black; 3 Katie Erin Lambert; 4 Shannon Gray; 5 Mya Templeton; 6 Mollie Anderson

Winner of the Bute Highland Dance Festival Shield – Lauren McKenzie, Renfrew

Premier – 12 years and under (National)

Scottish lilt – 1 Libby Jaine Maclean; 2 Katie Erin Lambert; 3 Holly Shearer; 4 Lauren McKenzie; 5 Shannon Gray; 6 Abbie Divers

Blue Bonnets – 1 Holly Shearer; 2 Abbie Divers; 3 Colette Black; 4 Katie Erin Lambert; 5 Amy Jane McLeod, Wishaw; 6 Shannon Gray

Sailor’s Hornpipe – 1 Colette Black; 2 Mollie Anderson; 3 Heather Thom, Kirkmichael; 4 Libby Jaine Maclean; 5 Abbie Divers; 6 Katie Erin Lambert

Irish Jig – 1 Heather Thom; 2 Libby Jaine Maclean; 3 Shannon Gray; 4 Holly Shearer; 5 Abbie Divers; 6 Colette Black

Winner of the Bute Festival Trophy – Libby Jaine Maclean, Blairmore

Premier – 13 years (Highland)

Highland fling – 1 Rachel McFarlane, Greenock; 2 Olivia Blennie, Stirling; 3 Chloe Divers; 4 Shannon McDaid

Swords – 1 Chloe Shearer, Paisley; 2 Chloe Divers, Houston; 3 Allison Dryland, Greenock; 4 Rachel McFarlane

Sean Truibhas – 1 Olivia Blennie, Stirling; 2 Chloe Shearer, Paisley; 3 Chloe Divers; 4 Emily Guy, Rothesay

Hullachan – 1 Chloe Shearer; 2 Olivia Blennie; 3 Rachel McFarlane; 4 Shannon McDaid

Winner of the The Rabbie Burns Trophy – Chloe Shearer, Paisley

Premier – 13 years (National)

Scottish lilt – 1 Olivia Blennie; 2 Chloe Divers; 3 Allison Dryland; 4 Rachel McFarlane

Blue bonnets – 1 Olivia Blennie; 2 Rachel McFarlane; 3 Chloe Divers; 4 Shannon McDaid

Sailor’s Hornpipe – 1 Olivia Blennie; 2 Chloe Shearer; 3 Shannon McDaid; 4 Emily Guy

Irish Jig – 1 Olivia Blennie; 2 Chloe Shearer; 3 Chloe Divers; 4 Rachel McFarlane

Winner of the Deighan Family Shield – Olivia Blennie, Stirling

Premier – 14 and 15 years (Highland)

Highland fling – 1 Olivia Louise Rae, Wishaw; 2 Courtney D. Cowden, Dunoon; 3 Carly McIntyre, Dunoon; 4 Kirsty McGillivray, Dunoon; 5 Kirsten MacAulay, East Kilbride; 6= Rhiannon Charles, Helensburgh & Nicole McKinlay, Campbeltown

Swords – 1 Carly McIntyre; 2 Olivia Louise Rae; 3 Courtney D. Cowden; 4 Nicole McKinlay; 5 Rhiannon Charles; 6 Kay Wilson, Coylton

Sean Truibhas – 1 Kirsten MacAulay; 2 Olivia Louise Rae; 3 Carly McIntyre; 4 Marcela McMillan, Rothesay; 5 Nicole McKinlay; 6 Kay Wilson

Hullachan – 1 Courtney D. Cowden; 2 Alex-Ann Good, Dunoon; 3 Briana M. Irvine, Greenock; 4 Olivia Louise Rae; 5 Nicole McKinlay; 6 Kirsty McGillivray

Winner of the Premier Shield – Olivia Louise Rae, Wishaw

Premier – 14 and 15 years (National)

Scottish lilt – 1 Courtney D. Cowden; 2 Kirsten MacAulay; 3 Carly McIntyre; 4 Briana M. Irvine; 5 Olivia Louise Rae; 6 Marcela McMillan

Blue bonnets – 1 Kirsten MacAulay; 2 Olivia Louise Rae; 3 Kay Wilson; 4 Courtney D. Cowden; 5 Briana M. Irvine; 6 Nicole McKinlay

Sailor’s Hornpipe – 1 Kay Wilson; 2 Rhiannon Charles; 3 Courtney D.Cowden; 4 Kirsten MacAulay; 5 Carly McIntyre; 6 Marcela McMillan

Irish Jig – 1 Kirsten MacAulay; 2 Rhiannon Charles; 3 Alex-Ann Good; 4 Kay Wilson; 5 Carly McIntyre; 6 Nicole McKinlay

Winner of the May Falconer Memorial Trophy – Kirsten MacAulay, East Kilbride

Premier – Adult (Highland)

Highland fling – 1 Kirsty Barrett, Rothesay; 2 Eilidh Jeffrey, Motherwell; 3 Gina McMurchy, Campbeltown; 4 Ciorstan Templeton, Kilbirnie

Swords – 1 Ciostan Templeton; 2 Lucia Pessina, Carluke; 3 Kirsty Barrett; 4 Gina McMurchy

Sean Truibhas – 1 Eilidh Jeffrey; 2 Emma Breadon, Stranraer; 3 Kirsty Barrett; 4 Ciorstan Templeton

Hullachan – 1 Eilidh Jeffrey; 2 Ciorstan Templeton; 3 Gina McMurchy; 4 Lucia Pessina

Winner of the McCubbin Family Shield – Eilidh Jeffrey, Motherwell

Premier – Adult (National)

Scottish lilt – 1 Eilidh Jeffrey; Kirsty Barrett; 3 Lucia Pessina; 4 Ciorstan Templeton

Blue bonnets – 1 Eilidh Jeffrey; 2 Lucia Pessina; 3 Emma Breadon; 4 Kirsty Barrett

Sailor’s Hornpipe – 1 Ciorstan Templeton; 2 Kirsty barrett; 3 Emma Breadon; 4 Eilidh Jeffrey

Irish Jig – 1 Eilidh Jeffrey; 2 Coral Anderson, Sanquhar; 3 Ciorstan Templeton; 4 Emma Breadon

Winner of the Hughes Family Shield – Eilidh Jeffrey, Motherwell

Premier (Highland)

Best Local Dancer

Winner of the Gordon Scott MBE & Mrs Jean Scott Trophy – Kirsty Barrett